Willa Jaśkowy Dworek - noclegi w Gdańsku, hotele Gdańsk

Turystyka

Jaśkowa Dolina

Historia Jaśkowej Doliny sięga roku 1519 i majętnego bursztynnika Pawła z rodziny Köhne-Jaskich. Jego wnuków należy traktować jako właściwych założycieli Jaśkowej Doliny z uwagi na fakt, iż starszy z nich - Andrzej, zakupił w roku 1616 „dwór z ogrodem, włókę ziemi, las i stawy kramarskie” oraz młyn „na gruntach oliwskich”. Kilka lat później (1623r.) otwarto na tych terenach gospodę „dla mieszkańców, obcych, zbłąkanych i podróżnych”. Młodszy z braci, Izrael dołączył do majątku ogród i karczmę w Pieckach oraz „Jaśkowy Młyn” na Strzyży (u zbiegu ul. Potokowej i Rakoczego).


W roku 1739 powstała kolejna karczma w „Drugiej Jaśkowej Dolinie”, a tereny stały się miejscem szczególnie lubianym przez Gdańszczan reprezentujących wszystkie stany. Bogaci mieszczanie wybierali Jaśkową Dolinę na miejsce swoich rezydencji, a jeden z nich – senator Jan Lebes oddał część swoich terenów do publicznego użytkowania. Wzgórza wokół swojej posiadłości przekształcił w pełną ścieżek enklawę zieleni. Z czasem miejsce to doskonale nadawało się do organizowania publicznych zabaw pod gołym niebem: festynów, koncertów i turniejów zręcznościowych. Najhuczniejszym z nich był doroczny festyn ludowy na obchody wieczoru sobótkowego 23 czerwca.

W 1814 roku Jaśkową Dolinę włączono do obszaru miejskiego, a dziesięć lat później wznowiono, przerwane przez wojny, festyny świętojańskie. Na tzw. Jaśkowej Łące założono parkiety do tańca, ustawiono huśtawki i maszt do wspinania. W imprezach brało udział do 20 tysięcy ludzi. W 1832 roku miasto wykupiło tereny Sobótki, a następnie Jaśkowy Las. Do roku 1840 założono ścieżki, polanki i miejsca widokowe. Pojawiły się wzgórza Heweliusza i Kopernika, ścieżka Filozofów, mosty Anielski i Diabelski. Do dziś zachował się stojący tuż przy wejściu „Leśny Domek”, będący wówczas gospodą. W kolejnych krokach wydzielono Gaj Gutenberga z altanką, w której później stanął pomnik Gutenberga - niedawno odtworzony. Wreszcie w 1911 roku otworzono Teatr Leśny o wspaniałej akustyce.

Jaśkowa Dolina stała się ulubionym miejscem zamieszkania najbogatszych mieszkańców Gdańska. Jeszcze w 1858 r. Steffensowie - ci od Złotej Kamieniczki - mieli tu swój letni domek, później piękną willę (obecny nr 15). Klasycystyczny dworek nr 17 stanął na miejscu rezydencji Köhne-Jaskich. Przy ul. Pawłowskiego cieszy oko bajkowy pałacyk słynnego architekta Henkenhafa, twórcy m.in. Domu Zdrojowego w Scheveningen i hotelu Wiktoria w Amsterdamie.

Jaśkowa Dolina pozostaje nadal ulicą willową i stanowi jeden z najpiękniejszych zakątków Gdańska.

Newsletter

Facebook

Opinie

Tripadvisor